Специалност “Автоматика, електроника и компютърно управление в електрическия транспорт”
ОКС „БАКАЛАВЪР“
Подготовката на студентите завършили специалност „Автоматика, електроника и компютърно управление в електрическия транспорт„ ОКС „Бакалавър“ включва: проектиране, внедряване, настройка и експлоатация на системите за автоматично управление, прилагани в енергозахранването на електрическия транспорт и електрическите транспортни средства. Посредством базови за специалността дисциплини се реализира специализирана подготовка в областта на силовата електроника, микропроцесорната техника, микроконтролерите, програмируемите логически контролери, както и микроконтролерните и компютърно-базираните системи за управление, прилагани в електрическия транспорт.
Учебният план включва фундаментални, общоинженерни и специализирани дисциплини, необходими за изграждането на квалифицирани специалисти, способни да решават инженерно-практически и специфични задачи в областта на електрозахранването и управлението на основните режими на работа на ЕТС.
Завършилите ОКС „Бакалавър“ получават държавна диплома за висше образование с професионална квалификация „Електроинженер“. Те могат да продължат обучението си в образователно-квалификационна степен „магистър”. Срокът на обучение е 3 семестъра.
Електроинженерите завършили специалност „Автоматика, електроника и компютърно управление в електрическия транспорт“ могат да се реализират като управленски и изпълнителски кадри, ръководители на звена, специалисти или главни специалисти във предприятия и фирми в областта на електрическия транспорт, електроенергетиката, както и изследователски, проектантски и инженерингови фирми по разработване и изграждане на системи за автоматизация, електронни хардуерни устройства и компютърно-базирани системи за управление.
Аудиторното практическо обучение на студентите се извършва в модернизираните лаборатории и компютърни зали на катедра „Електроснабдяване и електрообзавеждане на транспорта“, обзаведени със съвременна измервателна, информационна и управляваща техника. Производствената практика се провежда в предприятия на електрическия транспорт, енергоремонтни предприятия и други предприятия.
Осигурява се мобилност на студентите от специалността със следните университети, с които има сключен договор за обмен: Университет Зиген, Германия, Университет „Roma Tre“ – Рим, Италия, Технологичен институт (INSA Centre Val de Loire) – Бурж, Франция, Политехнически университет – Мадрид, Испания, Университет Нова – Лисабон, Португалия, Технологичен институт за източна Македония и Тракия (EmaTTech) – Кавала, Гърция, Университета в Любляна (Словения) и др.